W Polsce liczbę osób korzystających z Facebooka szacuje się na ok. 15 mln użytkowników, to idealne miejsce na tani i skuteczny marketing pozwalający nam stworzyć markę. Nasuwa się pytanie jak prowadzić fanpage, żeby zbudować rozpoznawalną markę i wykreować odpowiedni wizerunek tak, aby pozyskać kontakt z nowymi klientami i utrzymać przy sobie obecnych.

 

 

Fanpage pozwala na pozyskiwanie partnerów biznesowych, generowanie leadów, zwiększa popularność naszej strony internetowej, znacznie poprawia sprzedaż i daje możliwość poznawania swoich fanów. Jak prowadzić fp żeby spełniał swoje funkcje? Ważna jest odpowiednia strategia, nie możemy działać po omacku, przed podjęciem działań powinniśmy odpowiednio się przygotować, fanpage prowadzony z głową pomoże nam zdobyć dużą liczbę fanów.

Ruch na facebook'u jest w stanie zapewnić ogromne zyski. Firma Syncapse sporządziła raport na podstawie odpowiedzi 4 tys. użytkowników, którzy są fanami 20 najpopularniejszych marek na Facebook takich jak Zara, Levi’s, H&M, Mc Donald, Starbucks, Oreo, Adidas, Nike czy Coca Cola. Wyniki raportu pozwoliły na oszacowanie, że użytkownicy będący fanami fp są skłonni wydać 268,73 zł więcej na strony, które obserwują, aniżeli na te, których nie są fanami. Użytkownicy zadeklarowali, że o 28% chętniej używają marki, których są fanami, a także o 41% częściej polecają lubiane marki. Ponownie pojawia się pytanie jak prowadzić fanpage żeby stał się popularnym?

Jak prowadzić fanpage - poradnik

Zakładamy stronę fanpage, konfigurujemy, zajmujemy się szatą graficzną, optymalizujemy i co dalej? Powinniśmy zdefiniować grupę docelową, zastanowić się nad liczbą postów odpowiednią dla profilu firmy, wybrać tematy i formy postów, którymi będziemy komunikować się z klientami, a także pomyśleć o tym, jak będzie wygladać reklama fanpage.

Buduj społeczność naturalnie

To najważniejsze ogniwo dobrze prosperującego profilu Facebook. Mając produkt musisz wiedzieć komu chcesz go sprzedać, z kim wchodzić w interakcje, kogo szukać w całej masie społeczności. Dobrze prosperujący fanpage nie korzysta z zapychania statystyk kupowanymi paczkami fanów. Zaproszenie wszystkich znajomych na początku działania z social media jest OK, ale na dłuższą mete nie da stałego zysku. Znajomi prędzej będą ciekawi jak Ci idzie, a nie co chcesz sprzedać. Zakałdając profil poświęć dużo czasu na poznanie potencjalnego klienta, dotrzyj do jego potrzeb, zachowań i wartości jakimi się kieruje. Badaj rynek dla swojego produktu. Przede wszystim nie porównuj się do konkurencji, która może mieć już tysiące fanów. Na to mogło złożyć się wiele czynników, jak popularność marki, budżet wydany na pozyskanie fana, czas jaki już działają w mediach społecznościowych. Skup się na swoich wynikach i pamiętaj, że czasem lepiej mieć mniej osób na stronie - ale konkretnych i aktywnych, niż tysiące milczków. Wszyscy, którzy polubią fanpage naturalnie, będą bardziej skłonni do aktywności, udostępniania a przede wszystkim do kupowania Twoich produktów lub usług. Takie osoby będzie łatwiej zachęcić do reakcji na reklamę.

Targetowanie

Jeżeli już o reklamie mówimy... Mając grupę docelową, do której kierujesz treść łatwiej Ci będzie targetować ją pod reklamę. O co chodzi? Tworząc płatną reklamę masz możliwość stworzenia grupy idealnej. Decydujesz o zasięgu, wieku, płci, zainteresowaniach oraz wykształceniu. Możesz skupić się na rodzinach, singlach, kawalerach i fanach gry w szachy oraz muzyki poważnej. Decydujesz o godzinach emisji oraz o miejscu w jakim będzie się wyświetlać.Dobrze stargetowana grupa to opłacalna grupa, dlatego tak ważne jest jej poznanie.

Content w postach

Wydźwięk treści oraz grafiki to kolejny element skutecznego marketingu na Facebooku. Jeżeli wiesz do kogo kierujesz swoje posty, wiesz też jak je konstruować. Inaczej będziesz tworzył treść dla klientów młodzieżowych ubrań, a inaczej potencjalnych klientów balkonów ortopedycznych. Co innego śmieszy i interesuje 20 latka, co innego ludzi w wieku 60+. Jeżeli treść nie trafi do odbiorcy, to zarówno sam post jak i reklama będzie spalona na starcie. Sama treść powinna inicjować rozmowę i pogłębiać reklację, wywoływac emocje. Algorytmy Facebooka bardzo to lubią i chętniej wyświetlają post z takimi cechami, to jasna informacja, że post jest wartościowy. 

Jednolitość działań

Stawiasz na profesjonalizm? Dostosuj profil do strony internetowej oraz profilu firmy. Na swojej tablicy zamieszczaj informację związane z branżą, ciekawe artykuły, informację z bloga, ofertę. Bądź konsekwentny w działaniu. Na pewno odwiedziłes kiedyś profil firmy, gdzie było przysłowiowe "mydło i powidło". Taki profil zazwyczaj ma jednego posta z ofertą. Zdjęcie przedstawia wejście do biura z pozostawiajacą wiele do życzenia elewacją i szyldem KUP! Poza tą "reklamą" możecie przeczytać posty o chorych dziechach, zagubionych zwierzetach, beznadziejnym poniedziałku lub zakrapianym piątku. Takim profilom mówimy stanowcze NIE. Czy to znaczy, że nie można iść na ustępstwa w prowadzeniu fanpage'a? Jak najbardziej, jednak wybierajmy te z którymi się utożsamiamy. Jeżeli chcemy pomóc w akcjach zbiórki pieniędzy dla dzieci - to skupmy się na pomocy jednej organizacji i bądźmy jej wiernym "ambasadorem", wybierzmy akcję lokalną, która bezpośrednio dotyczy bliskich nam mieszkańców. Klient wchodzący na profil biura turystycznego (myślący o wakacjach, drinkach i ciepłym oceanie) nie chce widzieć kilkunastu udostępnień maltretowanych zwierząt. Trudne powroty do pracy po weekendzie wplećmy w content naszego profilu i jego tematyki. Na szalony weekend czasem po prostu lepiej życzyć udanej zabawy, niż zamieszczać zdjęcie z internetu (dodatkowo bez licencji i autora ) bezzębnego i bezdomnego faceta z butelką. Czy Twoja grupa docelowa to akceptuje?

Systematyczność prowadzenia fanpage

O systematycznym dodawaniu postów pisno już epopeje, które mało kto doczytał do końca. Jeżeli już rozkręciłes się w prowadzeniu swojego profilu, to analiza prostej statystyki kto i kiedy najchętniej odwiedza Twój profil nie będzie problemem. Dowiesz się z niej kiedy strona fanpage jest odwiedzana najczęściej i do niej możesz dostosować publikację materiału. Czy zatem mając taką wiedzę trzeba być systematycznym? Przydało by się... W zależności jaki temat poruszasz, możesz dodawać więcej lub mniej postów. Raz robisz przecenę 10 artykułów, a raz masz tylko jedną nowość. Nie każda branża jest przewidywalna. W dawkowaniu nowych informacji pomoże opcja planowania postów na przyszły czas. Ważne, żeby działania nie były uznane za spam. Systematyczność jest szczególnie ważna, jeżeli deklarujecie swoje zachowania. Pisząc, że co czwartek będzie artykuł z bloga o zdrowym odżywianiu - powinniście dotrzymać słowa. Jeżeli z róznych przyczyn nie zamieścicie go, napiszcie o tym z przewidywaną kolejną datą publikacji materiału. Bądźcie lojalni wobec swoich potencjalnych klientów. Zbyt długa nieobecność na profilu jest równie zła, jak spamowanie treścią. Nie masz pomysłu o czym pisać? Wróć do poruszanych już tematów, zajrzyj do konkurenji, czytaj fachową literaturę, dziel się wiedzą z publicznością, ale zawsze bądź widoczny.

Jak prowadzić fanpage? Expercko!

Jeżeli jesteś właścicielem firmy (pracownikiem) i administratorem profilu facebook, to masz wiedzę i doświadczenie, co za tym idzie możesz w sposób naturalny pisać teksty, opisywać produkty i odpowiadać na komentarze. To bardzo istotne. Twój profil może być prawdziwą encyklopedią wiedzy, jeżeli tylko zdecydujesz się na podzielenie się tą wiedzą z innymi. W dużej mierze profile z konkretną dawką wiedzy zastępują książki lub inne artykuły w sieci. Prowadząc profil systematycznie (patrz wyżej) skupiasz wokół siebie ludzi, którzy będą chcieli od Ciebie więcej informacji. To ich z Tobą wiąże. Treści experckie i branżowe są najlepszym modelem przemycania ofert sprzedaży produktu. Jednak na początku lepiej uważać z takimi działaniami. Przemycanie produktu musi być bardzo subtelne, nie możesz zrazić do siebie klienta. Czy agencja marketingowa również może pisać teksty na takim poziomie? Jasne, że tak! Oprócz tego, że pracownik agencji "robi fejsbuki", bo jeszcze ma masę zainteresowań, które w naturalny sposób mogą pasować do Twojej branży, w kuluarach może odbywać się nawet pojedynek o branże :D Poza tym każda agencja "wchodzi w buty" klienta i na podstawie rozmów, analizy rynku, potrzeb i ciągłego kontaktu tworzy content.

 

Moderator. Rola w prowadzeniu fanpage.

Kiedy popularność jest już duża, a content na tyle dobry że angażuje dużo osób do działania, nalezy wdrożyć moderowanie profilu. Wcześniej chodziło o sporadyczne odpowiedzi, które można było napisać w drodze do samochodu. Teraz może się okazać, że to praca na cały etat. Duże zainteresowanie profilem, to również dużo więcej pracy. Moderator może odpowiadać na pytania w komentarzach, gasić pożary - czyli sprzeczki i kłótnie między użytkownikami. Banować tych, którzy nie dostosowują się do ogólnych zasad działania w sieci. Są to też miłe chwile, kiedy dziękujemy za pochwałę, śmiejemy się razem z naszymi klientami. Żadna reakcja nie powinna zostać obojętna. Część firm potrzebuje całodobowej "opieki" nad profilem, dlatego warto się zastanowić nad przydzieleniem konkretnej osobie specjalnej roli. Odpowiednie moderowanie komentarzy wymaga od moderatora stoickiego spokoju i utożsamiania się z ideą firmy. Moderator nie może się angażować jako osoba prywatna, nie może obrażać, hejtować, unosić się. Wszystko musi być załatowione ze spokojem i w stonowanym dialogu.

 

Postaw na rozrywke

Nie od dziś wiadomo, że wszelkie konkursy i wydarzenia powodują większe zainteresowanie.

Konkurs na facebooku

To najczęściej oblegana forma aktywności - prosta w odbiorze i przyjemna dla klienta. Konkurs zwiększy zasięg profilu (jeżeli fanpage jest popularny, to obejdzie się bez dodatkowej reklamy).  Niestety, zrobienie konkursu na Facebooku nie jest takie proste, jeżeli zapoznamy się z zasadami ich organizowania. Nie ma tu samowolki, nie warto również brać przykładu z konkurencji, bo nieświadomie możemy powielić ich błędy. O czym należy pamiętać organizując konkurs? Sprawdźcie:

  • konkurs na Facebooku musi posiadać pełny regulamin (wraz z adresem oeganizatora, danymi do składania reklamacji, odwołań
  • nie wolno wymuszać działań na Facebooku, które sztucznie zwiększą zasięg konkursu (polubienie, udostępnienie, oznaczanie znajomego)
  • wyłonienie zwycięzcy nie może sie odbywać w drodze losowania! (wszelkie Marysie i szklane kule są niedopuszczalne). Zgodnie z prawem będziesz podlegał ustawie o grach hazardowych.
  • podlegasz opodatkowaniu od nagrody. Wyjątkiem jest: nagroda poniżej 760zł lub tematyka konkursu.

Wydarzenia

Przepisem na dobrze przygotowane wydarzenia na Facebooku jest strategia. W porozumieniu z klientem nalezy przygotować coś co zachęci potencjaknego klienta do wzięcia udziału w wydarzeniu. Zachęcaj w treści do puszczania go dalej przez udostępnienia. Wchodzisz w rolę gospodarza, który chce zaprosić do siebie wspaniałych ludzi. Koszystaj z pomocy innych profili, które może będa chciały udostępnić planowane wydarzenie. Jako gospodarz zawsze witaj osobiście swoich gości, będzie im bardzo miło i poczują, że nie sa tu z przypadku. Nie ważne czy organizujesz dni otwarte w gabinecie stomatologicznym, czy otwierasz nowy bar. Każdy niech będzie wyjątkowy.

 

Jeżęłi chcesz poszerzyć wiedzę z zakresu prowadzenia profilu w mediach spełecznościowych, chcesz zgłębić temat skutecznego prowadzenia profilu - zajrzyj na nasze pozostałe artykuły powiązane z tym tematem:

Jak promować i wypromować fanpage na Facebooku

Jak zmienić nazwę strony na fb

Jak w kilku krokach zoptymalizować fanpage na Facebooku

Jak rozreklamować fanpage