Nie ma znaczenia, czy prowadzisz food-truck, blog o podróżach, albo pensjonat w Poroninie. Chcesz by oferowane treści bądź usługi dotarły do jak największej ilości osób. Z tego względu, myśli kierujesz ku Facebookowi - "Jak wypromować stronę na facebooku?" Niestety Facebook to cały świat, a jak dobrze wiemy - światem rządzą pieniądze. Bez płatnych reklam promocja strony fanpage będzie niezwykle trudne (o ile nie chodzi nam o FP, gdzie wrzucać będziemy śmieszne kotki lub inne zabawne obrazki). Nie załamuj się! W niniejszym artykule postaramy się podać Ci kilka pomysłów na to, jak z przy odrobinie pracy wygląda promowanie własnego fb.

 

 

  

1. Promowanie postów na fb - rola content marketingu

Najpierw wyjaśniamy jaka jest rola content marketingu: to regularne tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści, których celem jest zainteresowanie konkretnej grupy docelowej. Te informacje odbiorcy znajdą na stronie

Jak więc tworzyć treści, żeby nakłonić odbiorce do działania i polubienia strony? Jednym z podstawowych pomysłów na bezpłatną reklamę profilu jest oczywiście tworzenie treści, ale nie byle jakich, tylko angażujących odbiorcę. Czym są angażujące treści na Facebooku? Można przyjąć, iż będą nimi te posty, które zawierają w sobie wartościowe informacje, a ich celem jest skłonienie jak największej liczby osób do reakcji i wypromowania strony. Zamieszczając post z praktycznymi i wartościowymi poradami na pewno znajdą się chętni do jego przeczytania, polubienia i udostępnienia dalej. Oczywiście, jeżeli licznik polubień naszego fanpage wskazuje na piękne i okrągłe zero, to co byśmy nie zrobili – nie uda nam się go wypromować bez innych działań. Jeżeli chcesz żeby profil facebook osiągał duży ruch - rozpocznij płatne promowanie na facebooku!

Wybierając opcję płatną, promowanie odbywa się przez kampanię reklamową umieszczoną w Menadżerze Reklam, Reklamę ustawiamy na aktywność posta lub polubienia strony. Jeżeli kompletnie nie masz pojęcia o płatnej reklamie na Facebooku, promocja strony i firmy zajmuje Ci dużo czasu a chciałbyś precyzyjnie dotrzeć do potencjalnych klientów/fanów - pomoże Ci agencja reklamowa facebook – skontaktuj się z nami.

W przypadku gdy postanowimy zostać na bezpłatnej drodze promowania strony (profilu facebook), naszym celem powinno być zainteresowanie się grupami dyskusyjnymi na fb. Tutaj zasada jest prosta – mamy treść, którą kierujemy do odbiorców z konkretnej branży i o różnych zainteresowaniach – piszemy o tym na dedykowanej grupie, co z pewnością zwiększy nam moc polubienia strony . Przykładowo, jeżeli napisaliśmy interesujący według nas post o skrzypie polnym, to dodajmy tę informacje na grupie poświęconej ziołom i ziołolecznictwu. Może niektórym wyda się to dziwne, ale ludzie na Facebooku lubią zrzeszać się w grupy, i tak najpopularniejsza grupa o ziołach ma...ponad 25 tysięcy osób! Dużo prawda? Zresztą sam możesz to sprawdzić. Co dalej? Czekamy. O ile nasze informacje faktycznie okazały się przydatne i ciekawe z poziomu odbiorcy, to polubienia strony na fb zwiększą się. Nie zapomnijmy jednak, że celem grupy jest wzajemna pomoc i z poziomu nowego członka na pewien sposób są hermetyczne i mają własne zasady. Zapoznaj się z nimi przed działaniem. Pamiętaj też, że nie tylko powinieneś czerpać ale i dawać tj. nie ograniczać się do publikacji reklamy swojej firmy, ale również pomagaj i komentuj (konstruktywnie!) wypowiedzi innych, polub strony innych.

 

2. Pozytywne komentarze - dobre dla Twojego biznesu

Warto o nich pamiętać - to ważny atrybut, gdy rozpoczynamy promowanie konta na Facebooku. Zanim zareklamujesz posty, zadbaj o ekspercki poziom komentarzy na stronie. Zawsze zwracaj się do komentujących z szacunkiem, dużą dawką wiedzy i cierpliwości. Odpowiadaj w miarę najkrótszym czasie. Podawaj rzetelne informacje. Celem takiego działania jest podnoszenie poziomu Twojego fb oraz pokazywania firmy i strony jako wartej zaufania. Jeśli będziemy tworzyć wokół siebie otoczkę kogoś, kto się na czymś zna – zostanie to odebrane pozytywnie, a dalej już czeka nas prosta droga do nowych polubień. Twoja wiedza to najlepsza reklama i wspaniała wizytówka firmy!

 jak promować fanpage na facebooku

3. Zbieraj polubienia strony - bądź udostępniany

Kolejnym sposobem jak promować fanpage jest udostępnianie postów na swojej stronie. Udostępnianie treści innych użytkowników stało się chyba najbardziej popularnym typem postów na Facebook. Udostępniane posty z naszego fanpage są w takim razie dobrym przepisem na promowanie strony na fb. Jak to zrobić? Tutaj musimy pochylić się nad „wymianą barterową”. Napiszmy do administratora firmy fanpage, który pośrednio albo bezpośrednio związany jest z tym co robimy i przekonajmy go aby udostępnił nasze posty na swojej stronie.

Oczywiście my także musimy coś zaoferować w zamian. Najłatwiejsze zdaje się być share – share, czyli udostępnienie wzajemne strony, jednakże zakładając, że jesteśmy stroną zwracającą się o pomoc -to z poziomu udostępniającego dla jego firmy jesteśmy mniej warci reklamowo. Z tego względu taka wymiana zdaje się być mało korzystna dla naszego partnera. Dlatego musimy go zachęcić do działania - na przykład samą w sobie ciekawą treścią posta/artykułu. Możemy go równiez zaangażować trochę bardziej materialnie ;). Jak? Ciężko podać ogólną wskazówkę. Po prostu, jeżeli jesteśmy fotografem to zaproponujmy jakieś zdjęcia, tworzymy hand-made? Dajemy efekt naszej pracy. Prowadzimy domek w Bieszczadach? Zaproponujmy zniżkę na nocleg. Prawdopodobnie na początku nasza „znajomość” będzie nieco platoniczna i materialna, ale kto wie? Być może przerodzi się w coś bardziej emocjonalnego i zyskają na tym dwie firmy:). Na portalach społecznościowych pojawił się również całkiem świeży typ użytkowników – tzw. influencerów. Influencerami są osoby, które za określoną sumę rozpromują stronę , przykładowo tworząc autorski wpis na swoim blogu czy fanpage z poziomu osoby korzystającej z usług . Co nieco o influencerach przeczytacie w tym artykule.

 

4. Promocja na facebooku przez tagowanie

Hashtagi nie odgrywają na Facebooku tak znaczącej roli, jak ma to miejsce na Instagramie. Nie znaczy to jednak, że należy z nich zrezygnować. Grupują tematy, przez co łatwiej można odnaleźć informacje. Zawsze pamiętajmy o dodawaniu # do naszych postów na stronie. Na pewno nam to nie zaszkodzi, a może znajdzie się „zabłąkana duszyczka”, która przegląda tagi i trafi dzięki temu na naszą stronę. Otagowanie strony jest w takim razie dodatkowym atutem dla Twojej firmy.

 

5. Wyjdź poza internet - promocja off-line

Jak promować stronę na fb? Pewnie w Internecie natraficie na setki innych porad. Na sam koniec podamy Wam taką, o której często się zapomina. Wystarczy...promować nasz "fanpejdż w realu”. Tak więc wspominajmy o nim przy okazji imprezy ze znajomymi (ale nie często bo prędzej kogoś zniechęcimy niż przekonamy, że warto zajrzeć na Facebooka), prócz tego umieszczajmy w siedzibie naszej firmy informacje o tym by klienci odszukali nas na Facebooku. Dodawajmy takie informacje również na wizytówki, materiały reklamowe, ulotki itp. Podsumowując, jest tysiąc sposobów na to by ludzie w rzeczywistym świecie zauważyli naszą działalność na Facebooku. Od umieszczania tekstu „polub nas” na serwetce, która jest dodawana do hot-doga aż po szyld z napisem „znajdziesz nas na Facebook”, powieszony w głównym pomieszczeniu naszego pensjonatu w Poroninie lub na stronie www.

To tylko kilka porad, które pozwolą odpowiedzieć Ci na pytanie jak wypromować fanpage, albo przynajmniej nakierują Cię do określonego działania. Pod żadnym pozorem nie należy się ograniczać tylko do nich. Jest wiele innych sposobów, jedne bardziej zaawansowane (np. skuteczne działania RTM – real time marketing), inne proste ale bardzo czasochłonne. Każde z nich są dobre dla Twojej firmy.

Jeżeli szukasz specjalistów od promocji, skontaktuj się z nami :)

Chcesz mieć pod ręką nasz artykuł - zapisz go w w Ulubionych :)