Lajwy na żywo na Facebooku w czasie kwarantanny spopularyzowały się do granic możliwości. Faktem jest, że ten kto w czasie lock-downu przekonał się do transmisji na żywo, wiele na tym skorzystał, zyskał nowych klientów oraz znacznie zwiększył zasięgi. Dlaczego? Wideo na żywo z powodzeniem zastępuje nam bezpośredni kontakt, którego nie da nam content w formie tekstu. W zależności od branży spotkanie on-line może przybrać luźną formę rozmowy przy kawie. Facebook promuje transmisję na żywo chcąc utrzeć nosa YouTubowi, ale też ze względu na zapotrzebowanie, bo okazuje się, że w czasie kwarantanny wykorzystywaliśmy transmisje facebook do prywatnych rozmów z bliskimi oraz rozmów firmowych i prezentacji produktu. Taka forma z powodzeniem zastąpiła bezpośrednie rozmowy handlowe i transakcje sprzedazowe. Profile, na których wykorzystujemy transmisję na żywo są też lepiej oceniane przez Facebook, Czy zatem warto prowadzić live na fb? Oczywiście, że tak!

 

 

Przygotowanie do wideo na żywo na Facebooku

Zanim wpadniemy w wir nagrywania czegokolwiek, warto zaplanować podstawowe elementy transmisji na żywo. Trzeba pamiętać, że nawet managerskie spotkanie może przebiegać w przyjaznej i w miarę luźnej formie, musi być jednak odpowiednio zaplanowane, dynamiczne i konkretne. Dobrze zaplanowana transmisja to ukłon w stronę odbiorców. W końcu angażujesz ich wygospodarowany czas, on nie może pójść na marne. Już kilka dni wcześniej poinformuj odbiorców o dacie i godzinie transmisji. Zaplanowana relacja facebook kilka dni wcześniej pozwoli na jej rozpowszechnienie, dzięki czemu będziesz mieć więcej widzów, niż przy spontanicznym nagraniu tu i teraz. O co w takim razie należy zadbać planując transmisje na żywo?

Porządek w czasie wideo na żywo

Przygotowania rozpocznij od pozbycia się bałaganu i rzeczy zbędnych, które mogą zostać uznane za kontrowersyjne oraz mogą rozpraszać. Otoczenie dostosuj do tematu oraz grupy odbiorców. Prosta sprawa. Nie musisz myć podłóg i okien, nikt nie będzie zaglądał Ci do szafy. Wystarczy, gdy usuniesz z kadru rzeczy zbędne jak porozrzucane ubrania, brudne naczynia. Niech nie rozprasza odbiorców szczekający pies czy mąż wyciskający sztangi za Twoimi plecami :P Jeżeli prowadzisz transmisje o tematyce dziecięcej, to źle będzie wyglądało stojący zestaw nieposprzątanych alkoholi po wczorajszej imprezie. Chcąc opowiedzieć o nowej książce, niezbyt dobrze wypadnie plakat gołej kobiety z popularnych magazynów dla dorosłych. Natomiast taki sam plakat powieszony w warsztacie samochodowym, gdzie będzie prowadzona transmisja już stereotypowo nikogo nie zdziwi :) Tło dla wideo na żywo powinno być maksymalnie neutralne lub tematyczne, zależy jak specyficzny masz profil :) Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie, w którym będziesz korzystnie wyglądać, a to co chcesz pokazać będzie dobrze widoczne dla odbiorców.

Twój wygląd - facebook live

Twój wygląd również ma znaczenie. Prowadzisz fitness czy siłownie? Nie ubieraj się w krawat czy garsonkę - bluzka bojówka wystarczy. Natomiast będąc managerem lub szkoleniowcem warto założyć koszulę czy ładniejszy sweter. Przeczesz włosy, jeżeli nie zrobiłeś tego od rana. Nie zapomnij, żeby ubrać się kompletnie do transmisji:) Co to oznacza? A no to, że nie wystarczy ubrać górnej części ciała...warto przyodziać również dół. Różne sytuacje mogą wyjść w czasie video, które zmuszą nas do wstania. Zgodnie z powiedzeniem: co się zobaczyło, to się nie odzobaczy, cały live może pójść na marne.

Transmisja na żywo - bądź naturalny

Przed rozpoczęciem transmisji na żywo na fb należy przygotować plan przebiegu spotkania. To mocno uporządkuje nam całość nagrania. Jest to konieczne , gdy z góry udostępniliśmy agende z podziałem na tematy oraz czas. Osoby, które weszły na nagranie oczekują przebiegu transmisji fb zgodnie z zapowiedzią. Za każdym razem, tak jak w spotkaniach na żywo należy rozpocząć nagranie wstępem, rozwinięciem i zakończeniem.

Na wstępie witamy się, prosimy o przedstawienie się zgromadzonych osób w komentarzach (uczestnicy nie mogą z Tobą rozmawiać głosowo, tylko przez komentarze). Przybliżmy temat spotkania (nie wszyscy mogli zrozumieć o czym dokładnie będzie live - to jest szansa, żeby jeszcze bez irytacji zrezygnowały).

W rozwinięciu przedstawiamy konkret, czyli gwóźdź programu. Plan zapisany na kartce pozwoli trzymać się tematu, nie poświęcając zbytni czasu tematom pobocznym. Jest on przydatny szczególnie w momencie, kiedy na bieżąco odpowiadamy na pytania i witamy spóźnialskich oraz jesteśmy świadkami negatywnych komentarzy lub nawet obelg. Takie sytuacje mocno mogą nas wybić z tematu oraz spotkania.

Oczywiście w czasie transmisji na żywoie czytamy cały czas przemówienia, chyba że z góry tak było zapowiedziane. Bądźmy naturalni, rozluźnieni. W końcu kreujemy się na specjalistów i jesteśmy na swoim terenie. Drobne potknięcia czy zapomnienia nie będą źle odebrane, jeżeli całość będzie spójna i naturalna. Chaotyczne, niespójne i nerwowe wypowiedzi nie skupiają uwagi, a wręcz przeciwnie. Jeżeli planujecie video w ruchu (po całym biurze, domu, firmie), to w strategicznych miejscach zostawcie przypominajki o czym należy jeszcze powiedzieć. Odbiorcy prawdopodobnie tego nie zauważą, a Ty będziesz się czuć pewniej. Tuż przed zakończeniem transmisji koniecznie poproś o dodatkowe pytania lub wymianę zdań na podany temat.

Zakończenie czyli podsumowanie spotkania oraz podziękowania za uwagę i poświęcony czas. Chcąc "złapać" trochę polubień, możesz zastosować trick na zasadzie: podobała Ci się transmisja - daj lajka, chcesz więcej takich wideo - daj serducho.

Planujesz live na facebooku? - przygotuj sprzęt i oraz siebie

Oczywista oczywistość, a jednak pominięcie w czasie przygotowań może przekreślić całą transmisję na żywo.

Sprawdź poziom baterii, miej pod ręką ładowarkę oraz sprawdź od razu czy prowadzenie transmisji na żywo na Facebooku da się w komfortowy sposób przeprowadzić podpiętym do kabla, bez odchodzenia od kamery lub rozplątywania kołtuna kabli. Sprawdź mikrofon. Przygotuj miejsce wokół siebie. Miej pod ręką potrzebne materiały pomocnicze, wycisz inne telefony, przygotuj coś do picia.

Jeżeli przeprowadzasz transmisję na żywo po raz pierwszy, zanim zaczniesz nadawać on-line, nagraj się i oceń swoje wystąpienie. Przeanalizuj otoczenie, światło, swój wygląd, sposób mowy, szybkość wypowiedzi oraz tembr głosu (wiele osób w publicznych wystąpieniach z powodu stresu mówi zbyt szybko, niewyraźnie oraz z nienaturalną barwą głosu). Przećwicz pierwsze wystąpienie tyle razy, aż będziesz pewny siebie i nie będziesz się wstydzić. Koniecznie zapoznaj się z programem do obsługi wideo transmisji lub sprzętem, z którego będziesz korzystać. Czas "na antenie nie mozę być wykorzystywany do nauki :)

 

Jak przeprowadzać transmisje na żywo facebook?

Transmisję możemy przeprowadzić zarówno ze smartphona jak i z urządzenia stacjonarnego. W każdym z przypadków należy wcześniej upewnić się czy mamy włączony dostęp do kamery i mikrofonu. Jeżeli powyższe funkcje są wyłączone, konieczna będzie zmiana ustawień w telefonie lub komputerze.

Jak włączyć wideo na żywo w telefonie:

Rozpoczęcie nagrania live z telefonu jest banalnie proste.

  1. Wystarczy wejść na swój profil przez telefon i zaraz pod miejscem na napisanie tekstu "zamieść aktualizacje statusu" znajdziemy "Wideo na żywo".
  2. Ten sam link znajdziemy w hamburger menu, w górnym prawym rogu - "transmisje wideo na żywo"
  3. Transmisję wideo rozpoczniemy również po kliknięciu w pole, gdzie bezpośrednio piszemy tekst - "rozpocznij transmisje wideo na żywo"

 

facebook wideo gdzie znajdę ikone

 

Mamy więc trzy możliwości znajdujące się blisko siebie, jeżeli przegapimy jedną z opcji - od razu pojawi się kolejna. Pamiętajcie, że po kliknięciu "rozpocznij transmisję" i po pojawieniu się czerwonej ikonki "na żywo", wideo facebook jest już przekazywane do odbiorców, czyli nie ma wyjścia i odwrotu, a wszystko co powiesz i zrobisz, będzie obejrzane.

W przypadku transmisji z komputera Facebook zaleca uruchomienie jej z przeglądarki Google Chrome oraz korzystanie z dodatkowego oprogramowania OBS Studio. Ten program, który jest bezpłatny pozwoli na zaplanowanie transmisji na żywo oraz pomoże w profesjonalnym prowadzeniu transmisji. W poradnikach możecie się dowiedzieć, że najlepiej zmienić białe tło na czarne, gdyż to nie odbija się od naszej twarzy, czyli po prostu wyglądamy atrakcyjniej. Włączając kamerkę widzimy się na komputerze, ale co ważne możemy zmieniać jego wielkość oraz położenie. Jest to bardzo pomocne, gdy korzystamy z materiałów znajdujących się na ekranie monitora. Okno wideo można również przyciąć. Ta funkcja jest bardzo pomocna, gdy chcemy wyciąć kawałek naszego tła. Program pozwala też na zaplanowanie różnych wstawek tekstowych lub muzycznych, jak choćby grafika z informacją o przerwie lub podsumowanie najważniejszych treści ze spotkania.

 

Transmisje na żywo fb na grupach

Extra możliwością jest również facebook live na grupach. Możesz go prowadzić zarówno na własnej grupie jak i na grupach, których jesteś tylko członkiem, jednak tam musi być zgoda administratora. Bezpośrednia rozmowa znacznie zwiększa szanse rozpoznania Cię  w sieci, możesz udzielać na grupach cyklicznych porad lub jednorazowo reklamować swoje usługi. 

Korzyści z wideo facebook na swojej grupie

Masz swoje większe lub mniejsze grono fanów - klientów. Grupa na facebooku to świetna okazja do rozmowy oraz wymiany zdań lub doświadczeń. Prowadzenie transmisji to coś, co z pewnością zostanie docenione wśród uczestników. Temat transmisji jest oczywiście uzależniony od rodzaju grupy, jednak zawsze mile widziane są życzenia świateczne na żywo, przedstawienie nowego produktu lub pokazanie na żywo jak może wyglądać przerobienie słoika na świecznik DIY. Każdy taki kontakt będzie bardzo dobrym posunięciem, kiedy chcemy jeszcze bardziej scalić grupę oraz wzbogacić jej wartość.

Transmisję na żywo możecie też przeprowadzić na obcych grupach. Taka akcja musi być zaakceptowana przez administratora grupy. Oferując swój produkt, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w postaci komentarzy i różnych zapytań, można przygotować dla tej grupy odbiorców rozmowę na żywo, gdzie raz na zawsze wyjaśnisz nurtujące odbiorców pytania. Część z nich z pewnością zainteresuje się Twoim profilem. Jeżeli nie masz jeszcze konta na Facebooku, to zobacz jak go założyć i promować.