Miniony rok był ekscytującym okresem dla kryptowalut, a waluty cyfrowe nadal zwiększają swój zakres i popularność. Nie jest zaskoczeniem, że kryptowaluta Bitcoin pozostaje najbardziej znaną i zaufaną kryptowalutą, ale nie posiada już większości udziałów w rynku. W rzeczywistości istnieje obecnie ponad 1300 różnych walut cyfrowych - ponad dwukrotnie więcej niż rok temu. Istnieje kilka powodów, dla których Bitcoin jest nadal uważany za najlepszy w swojej klasie, jeśli chodzi o inne altcoiny, w tym Ethereum, Litecoin, Ripple i inne. To powiedziawszy, dominacja Bitcoina na rynku spadła z 85% w szczytowym momencie w październiku 2017 roku do zaledwie 42% na luty 2018 roku. Ponadto wielu analityków przewiduje, że ciągły wzrost altcoinów będzie nadal przesuwał udziały w rynku z dala od Bitcoina w nadchodzących latach. Jak więc te zmieniające się dynamiki wpłyną na rolę Bitcoina w przyszłości? Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z tych kluczowych pytań...

Ethereum: Platforma dla nowych ICO

Bitcoin istnieje o wiele dłużej niż prawie każda inna kryptowaluta i ma silną rozpoznawalność marki i reputację. Jednakże Ethereum oferuje wiele z tych samych korzyści w zakresie bezpieczeństwa, łatwości użycia i elastyczności. Rzeczywiście, Ethereum stało się wyborem dla start-upów, które chcą rozpocząć własną sprzedaż tokenów ICO.

Technologia inteligentnych kontraktów Ethereum pozwala na tworzenie unikalnych tokenów, które mogą reprezentować wszelkiego rodzaju aktywa i funkcje świata rzeczywistego. Ponadto zdecentralizowana sieć Ethereum jest bardziej skalowalna i elastyczna niż blockchain Bitcoina i może obsłużyć znacznie większy wolumen transakcji. Rzeczywiście, sieć Bitcoina jest obecnie ograniczona do maksymalnie siedmiu transakcji na sekundę, podczas gdy sieć Ethereum może obsługiwać do 20 transakcji na sekundę.

Litecoin: Młodszy brat Bitcoina

Pod wieloma względami Litecoin jest młodszym bratem Bitcoina. Te dwie kryptowaluty mają wiele podobieństw, a zespół Litecoin składa się z wielu byłych deweloperów Bitcoina. Podobnie jak Bitcoin, Litecoin jest zdecentralizowaną, otwartą kryptowalutą, która została zaprojektowana do wykorzystania jako cyfrowy magazyn wartości i metoda płatności.

Sieć Litecoin jest również zdecentralizowana, a blockchain Litecoin jest zabezpieczony przez górników. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między Litecoin a Bitcoinem, które sprawiają, że Litecoin jest atrakcyjny dla wielu inwestorów. Sieć Litecoina potwierdza transakcje szybciej niż sieć Bitcoina. Ta szybka prędkość transakcji sprawia, że Litecoin jest lepszym wyborem dla handlowców, którzy chcą akceptować płatności cyfrowe.

W rzeczywistości Litecoin jest akceptowany przez ponad 50 sprzedawców internetowych. Ponadto, chociaż obie waluty cyfrowe mają maksymalną podaż 84 milionów, oczekuje się, że podaż Litecoin zostanie osiągnięta w ciągu około pięciu lat, podczas gdy podaż Bitcoin zostanie osiągnięta w 2030 roku.