Pod koniec czerwca, Facebook ogłosił, że w najbliższych tygodniach (bardziej sprecyzowana data nie jest jeszcze znana), światło dzienne ujrzą nowe statystyki (metryki). Ich celem jest pomóc reklamodawcom lepiej „zrozumieć” społeczność portalu społecznościowego Marca Zuckerberga. W szczególności nowe wskaźniki będą użytecznym narzędziem do badania zaangażowania użytkowników w stosunku do reklamy.


Metryka dla stron docelowych

Najbardziej przydatnym, nowym Facebook metrics zdaje się, że będzie ten tyczący się stron docelowych – czyli tych, do których kieruje nas reklama. Do tej pory Facebook oferował informacje o takich  kliknięciach w reklamę:

  • wszystkie kliknięcia
  • kliknięcia wychodzące (outbound clicks) – kliknięcia w link, prowadzący do miejsc na platformach niebędących własnością Facebooka.
  • kliknięcia w link (link clicks) - wszystkie kliknięcia do wybranych miejsc lub materiałów na platformach należących lub nienależących do Facebooka.

Powyższe informacje były pomocne, jednakże zdarzało się, że reklamodawcy widzieli nieścisłości w danych, pomiędzy Facebookową statystką kliknięć wychodzących, a danymi z innych narzędzi statystycznych pokazujących przejścia na stronę – choćby Google Analytics. Przyczyny owych rozbieżności można doszukać się w wielu aspektach, prawdopodobnie najważniejszą korelacją jest fakt, że użytkownik mógł kliknąć w link na Facebooku, ale zaraz po tym wykonać akcję przerwania ładowania strony (np. naciskając przycisk wstecz), co w konsekwencji prowadziło do sytuacji, w której strona docelowa nie zarejestrowała wizyty.

Aby zmniejszyć te nieprawidłowości w statystykach, konieczny był jeszcze jeden Facebook metric, mianowicie, taki który wskaże reklamodawcy nie tylko, ile osób kliknęło w link wychodzący, ale również ile z tych osób trafiło na stronę docelową. Zdaniem Facebooka, dodanie metryki wyświetleń strony docelowej, pozwoli marketerom na lepsze zrozumienie użytkowników, którzy zakończyli wizytę na stronie. Dodanie statystki sprawi także, że będzie możliwe wykrycie potencjalnych problemów, związanych z czasem ładowania strony lub jej optymalizacji pod kątem urządzeń przenośnych.

 

stats

 

Pre-Impression metrics

kryterium „impression” na Facebooku oznacza wyświetlenia, tj. liczba przypadków pokazania postu strony. Wskaźnik zlicza nie tylko unikalne wyświetlenia, ale wszystkie możliwe, co oznacza że, cytując za Facebookiem: „jeśli ktoś zobaczy daną aktualizację strony najpierw w aktualnościach, a później jeszcze raz po udostępnieniu aktualizacji przez znajomego, system naliczy dwa wyświetlenia”.

Czym zatem ma być Pre-Impression (przed wyświetlenie?). Będzie to statystyka, wskazująca na to czy użytkownik w przeszłości odwiedził stronę docelową reklamy, zanim zobaczył reklamę. Zdaniem Facebooka, wskaźnik ten stanie się najbardziej użyteczny w reklamach dynamicznych, a konkretnie w przypadku reklamodawców, którzy będą chcieli kierować swoje działania poza znane grupy odbiorców.

 

Nowe statystyki strony

Facebook udostępnił również trzy nowe kryteria, związane z ruchem na fanpage. W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych wskaźników – te praktycznie są już dostępne dla większości administratorów FP.

  • Osoby obserwujące stronę: administrator strony może zobaczyć liczbę obserwowań strony w podziale na płatne i bezpłatne. Metryka pokaże nam również zmiany w ilości obserwatorów (zarówno ilu ich przybyło, jak i tych co zrezygnowali z obserwowania naszej strony)
  • Podgląd: Niektóre osoby, mogą tylko „podglądnąć” Twój fanpage, nie wchodząc na niego. Taka opcja możliwa jest poprzez przesunięcie kursora na nazwę fanpage’a lub zdjęcie profilowe (działa na komputerach). Nowy wskaźnik pokaże, ile ludzi korzysta z podglądu strony.
  • Rekomendacje: Jeszcze mało popularna opcja w Polsce, praktycznie nieznana i raczej niedziałająca. Metryka rekomendacji po prostu pozwoli dowiedzieć Ci jak często jesteś rekomendowany :)

 

Źródło informacji:

www.jonloomer.com

www.digitaltrends.com