„Zmiany na Facebooku”, to wyrażenie, które z powodzeniem można użyć co najmniej dwa razy w miesiącu. Mark Zuckerberg i jego ekipa nie śpią i żywo reagują na głos społeczności. Jednakże tym razem zmiany nie są tylko i wyłącznie kosmetyczne, albowiem testowane rozwiązania w szczególności „uderzą” w administratorów fanpageów. W niniejszym artykule przedstawimy ostatnie aktualizacje i testy, które zostały zauważone na Fejsie. 


1. Koniec z edycją metadanych udostępnianych linków

To jedna z najważniejszych zmian, które dotkną administratorów stron. Nie jest to jednak zaskoczenie. Już w kwietniu Facebook przymierzał się do zablokowania Link Preview Data. Jakim motywem działania kieruje się portal? Odpowiedź jest prosta – brak możliwości edycji metadanych przy udostępnianym linku ma ukrócić scam i fake newsy. Facebook wierzy, że omawiane rozwiązanie zmniejszy ilość oszukańczych artykułów, których opisy mają się nijak do prawdziwej zawartości. Cytując wypowiedź jednego z pracowników Facebooka:

„By removing the ability to customize link metadata (i.e. headline, description, image) from all link sharing entry points on Facebook, we are eliminating a channel that has been abused to post false news. We also understand that many publishers have workflows that rely on overwriting link preview metadata to customize how their content appears to audiences on Facebook. We're committed to a solution that supports them. „

Czy powyższe rozwiązanie okaże się skuteczne? Uważam, że w pewnym sensie tak. Na pewno odsieje posty tych osób, które po prostu trollują i dla zabawy wprowadzają w błąd. Z kolei bardziej doświadczeni oszuści, bez żadnych wątpliwości odnajdą sposób na wykiwanie Zucka.

 

edycja metadanych

 

2. Zarządzane strony (fanpage) w metryce osobowej użytkownika

Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem, które obecnie jest testowane na Facebooku to możliwość dodania do okienka Prezentacji osoby (to po lewej stronie na osi czasu użytkownika) informacji o zarządzanych przez tę osobę fanpagami. Raczej nie ma w tym większej filozofii – jeżeli prowadzisz fanpage, z którego jesteś zadowolony, dumny, albo to Twoje oczko w głowie – możesz z radością oznajmić to np. swoim znajomym (jakby o tym nie wiedzieli). Opcja prawdopodobnie będzie dostępna tylko dla administratorów fanpage (nic nie wiadomo o redaktorach, moderatorach itp.).

 

3. Facebook pozwala na bezpośredni upload gifów

Tak, to kolejna niezwykle ważna dla ludzkości zmiana na Facebooku ;) Informację podał dalej na tweeterze nawet sam premier Wielkiej Brytanii (a raczej jego profil). 

By załadować gifa, wystarczy kliknąć na przycisk zdjęcia/wideo w opcjach posta i zaczekać aż ten się wczyta na Facebooku. Nie jest znana maksymalna wielkość gifa, którego możemy opublikować. Na pewno są to duże pliki, ponieważ przeprowadzono udane próby z 20MB ruchomym obrazkiem.

 

Źródło newsa: www.socialmediatoday.com