Media społecznościowe są w dzisiejszych czasach jedną z najskuteczniejszych metod docierania do potencjalnych klientów oraz promowania marki. Do lamusa przechodzą papierowe reklamy oraz małe czarno-białe ogłoszenia w gazetach, które zazwyczaj wyrzucamy zapominając o ich istnieniu.
Jedną z możliwości jest aktywne uczestnictwo przynajmniej na jedynm koncie społecznościowym.


Należy jednak pamiętać, że samo założenia konta oraz dodawanie przypadkowych postów ”od święta” już nie wystarczy!
Trzeba zastosować SOCIAL MEDIA MARKETING

Można zauważyć trend, gdzie firmowy fanpage staje się słupem ogłoszeniowym, na których podaje się suche fakty o sprzedawanych produktach. Te treści przechodzą zazwyczaj niezauważone. Tylko największe ogólnopolskie i światowe marki mogą sobie pozwolić na taki minimalizm treści i obrazu.
Część właścicieli firm o tym wie, dlatego inwestuje w płatną reklamę widząc w tym potencjał wzrostu sprzedaży. Zazwyczaj powtarza się poniższy scenariusz:
Po analizie grupy docelowej oraz wysokości budżetu, wysyła reklamę w internetowy eter i czeka na założony (nie wiadomo na podstawie jakich obliczeń) efekt. Budżet maleje, ruch na fanpage mocno wzrasta, żeby z hukiem uderzyć znów o samo dno. Znikająca „kasa” oraz krótkotrwały efekt to powody, dla których większość firm nie widzi pozytywnego zwrotu inwestycji (ROI) .
Jak wskazuje portal SOCIALMEDIA TODAY „Badanie ponad 4700 małych firm z mniej niż 10 pracownikami wykazało, że tylko 24% odnotowało dodatni ROI”. Dlaczego tak się dzieje?
Przedstawiamy Wam najczęstsze błędy, przez które małe firmy nie otrzymują zwrotu zainwestowanych pieniędzy:

 

1. BRAK SYSTEMATYCZNOŚCI

Statystyki pokazują, że na promowanie swojego biznesu w mediach społecznościowych 75% właścicieli firm przeznacza mniej niż dwie godziny dziennie. Taka sama ilość publikuje 2-3 posty w miesiącu; posty bardzo oszczędne w treść i grafikę lub w ogóle nie związane z profilem fanpafe’a.
Zanim cokolwiek wydasz na reklamę swojej firmy w sieci, ZAINWESTUJ W SWÓJ CZAS. Poświęć go nie tylko dla uzyskania własnych korzyści, ale też dla obecnych i potencjalnie nowych fanów.
Nie oszczędzaj na czasie jeżeli chcesz, aby ktoś poświęcił swój na oglądanie Twojego profilu!
Musisz zrozumieć „organizm” społeczności Facebooka! Żeby to zrobić – poświęć mu dużo czasu!


2. PRACUJESZ Z LUDŹMI I DLA LUDZI – CHOĆ TEGO NIE WIDZISZ

Społeczność Facebooka to żywy organizm. Jest w ciągłym ruchu, natychmiast reaguje na wszelkiego rodzaju zmiany. Na reakcje wpływa wiele czynników, nie tylko tych mierzalnych, które możesz analizować przez pryzmat wydanych pieniędzy. Różnorodność psychologiczna fanów i panujące nastroje mogą równie wiele zdziałać, co dobrze przygotowana taktyka reklamowa.
To, że rok temu Twoja reklama była trafiona w dziesiątkę i przyniosła dodatni ROI, nie oznacza że tym razem będzie tak samo. Ci, którzy polubili Twój fanpage dojrzeli i zmienili upodobania. Pisaliśmy niedawno o Milenialsach - nowych mieszkańcach globalnej wioski. Analizuj, sprawdzaj, bądź na bieżąco!


3. WYNIKI ADEKWATNE DO PONIESIONYCH KOSZTÓW

Jeżeli zasadzisz jedno nasiono dębu, to po długim czasie wzniesie się wspaniałe drzewo. Jednak będzie to nadal jedno drzewo! Nie cały dębowy las.

Taka sama zasada dotyczy wkładu finansowego. Nigdzie nie jest napisane jaka kwota da Ci 100% trafności, zarobku i zwrotu inwestycji. Nikt nie da Ci gwarancji, że włożony budżet zwróci się, gdzie tu mówić o zarobku.
Trzeba próbować, byc elastycznym, gotowym na natychmiastową reakcję i zmianę.
Każdy profil jest inny, każdy ma inna grupę odbiorców. Czasem wystarczy mieć trafioną grafikę lub zdjęcie i reklama rozchodzi się jak świeże bułeczki.
Nikt nie oczekuje, że wydasz na reklamę wielkie kwoty. Możesz się reklamowac przeznaczając na budżet małe sumy. Jednak nie oczekuj natychmiastowych efektów! W tym przypadku będziesz świadkiem długiego i mniej spektakularnego procesu. Chcesz oszczędzić na płatnej reklamie na facebooku? Zainwestuj w cierpliwość :)
Musisz traktować social media marketing tak samo jak jakikolwiek inny kanał marketingowy, to przełoży sie na Twoją wartość biznesową.

4. (NIE)UTRACONE SZANSE

Jeżeli przeznaczasz określony budżet na reklamę i widzisz wyraźny ruch na swoim profilu - wykorzystaj to! Wejdź w interakcje z tymi, którzy Cię zauważyli! Pokaż jak dobrze, że się przyłączyli! Przecież Twój profil jest inny, jest wyjątkowy! Dlatego Wy, którzy tu zaglądacie – też jesteście wyjątkowi!

- nie odpuszczaj żadnego komentarza, nawet gdy nie jest dla Ciebie korzystny!
- reaguj na zaczepki, wystawione opinie,
- nie dopuszczaj do sytuacji braku odpowiedzi na wiadomość,
- poprzez posty rozmawiaj, wchodź w interakcje!